Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Automaty do bram garażowych

Automatyka do bram garażowych

Funkcjonalne i nowoczesne napędy do bram garażowych firmy Nice, Beninca, Faac, Somfy, Came dostosowane są do różnorodnych rozmiarów, ciężaru, częstotliwości oraz szybkości otwierania bram. Szeroki wybór produktów o zaawansowanych parametrach technicznych oraz dodatkowe akcesoria zapewniające komfort i bezpieczeństwo są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom i zaspokoić indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Napędy do bram garażowych są gwarancją komfortowej i bezawaryjnej pracy bramy garażowej przez długie lata, oszczędzając czas i energię.

 

Wiadomości ogólne

 

Ponieważ potrzeba jest matką nie tylko wynalazku, ale i inwencji konstruktorskiej, istnieje dziś duży sektor gospodarki nastawiony na produkcję i automatyzację bram przeznaczonych do zabezpieczenia garażu. Jeśli chodzi o typy bram, jest ich zaledwie kilka. Większość stanowią bramy segmentowe (sekcyjne), mniej popularne są bramy uchylne. Niezależnie od typu bramy, jeśli jest ona prawidłowo wykonana i zamontowana, nie powinna sprawiać użytkownikowi kłopotów podczas eksploatacji. Tak powszechna obecnie i zarazem modna automatyzacja bram przydomowych, wjazdowych jak i garażowych, jest dużym ułatwieniem w codziennej eksploatacji posesji i znacznie podnosi komfort życia jej mieszkańców.

 

Instalacja automatu bramowego następuje zwykle w czasie budowy domostwa, zaraz po osadzeniu bramy. Coraz częściej na montaż takiego napędu decydujemy się samodzielnie. Oferta dostępna obecnie na rynku umożliwia samodzielny dobór i montaż w oparciu o szczegółową specyfikacje techniczną. Nie mniej jednak przed przystąpieniem do doboru automatu powinniśmy się upewnić, że brama pracuje prawidłowo i jest technicznie sprawna a następnie dobrać odpowiedni napęd zgodnie parametrami technicznymi bramy.

 

Kilka zdań o bramach uchylnych i segmentowych

 

Budowa, wymiary, sposób otwierania. Czy są bramy, do których trudno dokupić napęd?

 

Bramy uchylne są wykonane najczęściej z profili stalowych (zamkniętych lub otwartych), wypełnionych blachą stalową. Często też zawierają warstwę ocieplającą (styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa). Ich wysokość to najczęściej 220 - 250 cm a szerokość nie przekracza 400 cm. Bramy uchylne pracują w dwóch systemach mechanicznych - z wyważeniem sprężynami naciągowymi lub z przeciwciężarami. Ten drugi typ jest w Polsce rzadko spotykany. Bramy segmentowe (sekcyjne), tworzy płaszcz bramy zbudowany z kilku ułożonych poziomo i przegubowo połączonych ze sobą paneli. Brama taka otwierając się, "wygina się" zgodnie z łukami prowadnic by w pozycji otwartej zająć położenie poziome pod sufitem garażu. Każdy z w/w typów bram można bez problemu automatyzować napędem do samodzielnego montażu.

 

 

Jak montować i o czym pamiętać?

 

Brama zamontowana jest wraz z ościeżnicą w przewidzianym do tego otworze w ścianie garażu, najczęściej za pomocą śrub i kołków rozprężnych. Dla zapewnienia przyszłej możliwości automatyzacji bramy należy przewidzieć odpowiednią przestrzeń ponad otwartą bramą a sufitem (4 - 400 mm, szczegółowo mówią o tym instrukcje montażowe napędów) oraz upewnić się o wystarczającej wytrzymałości nadproża w miejscu mocowania do niego szyny siłownika. Należy też przewidzieć konieczność przyszłego zasilenia siłownika energią elektryczną oraz poprowadzić (na etapie wykańczania pomieszczenia - tynkowania) przewody elektryczne do podłączenia fotooptycznej linii zabezpieczającej (instrukcje montażowe napędów garażowych).

 

Jak dobrać napęd do bramy?

 

Do bram garażowych można zastosować siłownik garażowy, wyposażonych w szynę i wózek pociągowy - z napędem łańcuchowym lub napędem na pasek zębaty. Doboru tego modelu możemy dokonać samodzielnie biorąc pod uwagę, wymiary (szerokość i wysokość) bramy, ciężar oraz intensywność jej pracy. Odpowiednie parametry techniczne znajdują się w szczegółowych instrukcjach montażowo instalacyjnych dostępnych na stronach internetowych producentów.

 

Elementy zestawu do zdalnej obsługi bramy

 

Na kompletny zestaw automatyki garażowej składa się oczywiście sam siłownik (wyposażony we wbudowaną centralkę sterującą), połączony z szyną pociągową, i zamocowany pod sufitem pomieszczenia. Zdalne sterowanie automatyką umożliwiają nadajniki (piloty) radiowe (wielokanałowe) i współpracujący z nimi odbiornik radiowy, zintegrowany z centralą sterującą . Sterowanie bramą można również realizować poprzez przyciski naścienne (typu "dzwonkowego"), włączniki kluczykowe (typu - "stacyjka"), lub klawiaturę kodową bezprzewodową. Włączniki i klawiatura umożliwiają dostęp do pomieszczenia osobom uprawnionym poprzez udostępnienie im kluczyka lub kodu cyfrowego.

 

Zabezpieczenia bram zdalnie sterowanych

 

Względy bezpieczeństwa oraz normy branżowe nakazują zabezpieczanie bram posesyjnych odpowiednimi fotooptycznymi liniami ochronnymi, o czego właściciele posesji rezygnują, chcąc w ten sposób obniżyć koszt automatyki. Pamiętać jednak trzeba, że nawet najdrobniejsza naprawa blacharsko-lakiernicza samochodu (nie mówiąc już o wypadkach z udziałem ludzi), jest zdecydowanie droższa niż koszt jednej linii fotokomórek. Zabezpieczenie co najmniej jedną linią fotokomórek, pozwala wykryć obecność przeszkody w płaszczyźnie ruchu bramy, uniemożliwiając jej zamknięcie do momentu usunięcia przeszkody. Napęd garażowy wyposażony jest w tzw. zabezpieczenie przeciążeniowe, czyli wbudowaną w centralę funkcję rozpoznania przeszkody. Natychmiast po jej dociśnięciu przez zamykającą się bramę następuje cofnięcie bramy.

 

Co zrobić, gdy zabraknie prądu - obsługa bramy

 

Automatyka garażowa musi być wyposażona w system "wysprzęglania" siłownika i możliwość obsługi ręcznej. Umożliwi to dostęp do pomieszczenia w przypadku awarii urządzenia lub braku zasilania. Istnieje możliwość wysprzęglania od wewnątrz (standard) i od zewnątrz zestawem , który w przypadku takiej potrzeby można dokupić (opcja).

 

 

Kto może zamontować napęd i jak długo to trwa?

 

Automaty bramowe są napędami do samodzielnego montażu, przeznaczonymi dla odbiorców indywidualnych z ogólnotechnicznym przygotowaniem. Montaż automatu na istniejącej już bramie garażowej zwykle wymaga 3 - 4 godzin pracy.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 383 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-03
nmn
2024-07-02
Transakcja bez zastrzeżeń.
pixel